خواص نوشیدنی مالت

  • (0)
  • 3
  • 1133

نوشیدنی مالت بدون الکل، نوشیدنی متداولی است که امروزه در تمامی کشورها مورد مصرف قرار می گیرد.
این نوشیدنی از موادی مانند آب، مالت جو، رازک و گاز کربنیک تولید میگردد و دارای ترکیبات مهم و موثر بر سلامت مانند ویتامین های گروه ب،  ویتامین ث، مواد معدنی، پلی فنول ها و فیبرها می باشد که این ترکیبات می توانند اثرات مفیدی بر سلامت مصرف کنندگان داشته باشد.
 میزان ترکیبات موثر بر سلامت نوشیدنی های مالت مانند ویتامین ها و ...  بستگی به مواد خام مورد استفاده و نحوه فرآیند تولید آن دارد. برای مثال نوشیدنی های مالتی که در تولید آنها از دانه مالت جو استفاده می شود دارای خواص بیشتری از نظر میزان ویتامین ها و ... نسبت به نوشیدنی های مالت تولیدشده از عصاره مالت می باشند.
مالت جو که یکی از اصلی ترین ترکیبات این نوع نوشیدنی ها است از جوانه زدن دانه های جو و فعالیت آنزیم های طبیعی موجود در آن حاصل می شود. بخش اعظمی از ترکیبات موثر بر سلامت مصرف کنندگان از دانه مالت به نوشیدنی مالت منتقل می شود. این ترکیبات شامل ویتامین ها، مواد معدنی، پلی فنول ها، فیبرهای محلول و برخی از اسیدهای آمینه ضروری می باشند. ویتامین های موجود در مالت جو ویتامین های گروه ب شامل  B1 ،B2، B3، B6، B12 و فولات می باشند که این ترکیبات در طی فرآیند تولید، به نوشیدنی مالت انتقال می یابند. همچنین این نوشیدنی ها حاوی مواد معدنی مانند پتاسیم، سدیم، فسفر و منیزیم می باشد که 75% مواد معدنی موجود در این نوشیدنی از دانه مالت مصرفی تامین می گردد. این مواد معدنی نیز بر سلامت مصرف کنندگان موثر هستند. 
بیش از 35 نوع ترکیب فنولی در نوشیدنی های مالت دیده شده است که حدود 80-90% آن از دانه مالت و 10-20% آن از رازک به دست می آید. که مقدار کلی این ترکیب نیز به نوع مواد اولیه خام مصرفی و نحوه فرآوی آن ها بستگی دارد. در سالهای اخیر توجه و علاقه ویژه ای به مصرف ترکیبات پلی فنولی به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی آنها به وجود آمده است. این ترکیبات به دلیل جلوگیری از ایجاد رادیکال های آزاد می توانند در پیشگیری از بیماری های قلبی و سرطان که از جمله نگرانی های مهم جوامع بشری می باشند، مفید باشند. 
یکی دیگر از ترکیبات مهم موثر بر سلامت، فیبرها می باشند که امروزه توصیه های بسیاری در رابطه با استفاده از آنها در رژیم غذایی روزانه وجود دارد که این ترکیبات مهم و سودمند نیز در نوشیدنی های مالت تیره و کدر ( فیلتر نشده) یافت می شوند. فیبرهای محلول در این نوشیدنی ها از دیواره پوسته جو مشتق می گردند. کربوهیدرات های غیرقابل هضم مانند بتا گلوکان که در جو موجود است نیز از اجزای فیبر غذایی هستند. 
از دیگرخصوصیات نوشیدنی های مالت، خاصیت آرام بخشی و کاهندگی سطح استرس می باشد. مالت جو دارای اسیدآمینه ترپتوفان است که نقش مهمی در ایجاد حس آرامش دارد. همچنین ویتامین های گروه ب و منیزیم در مالت جو باعث کاهش میزان سطح اضطراب میگردد. 
رازک از دیگر مواد اولیه مورد مصرف در فرآیند تولید نوشیدنی مالت است که عصاره آن عامل ایجاد طعم تلخ این نوشیدنی ها می باشد. رازک گیاهی است علفی و چند ساله که گل های ماده آن دارای ارزش دارویی می باشند. این گیاه آرام بخش و خواب آور ملایم ( با افزایش سرعت به خواب رفتن و کیفیت خواب) و همچنین ضد تنش عصبی و اضطراب، دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی و مدر می باشد.
با توجه به استفاده از مالت جو و رازک در فرآیند تولید نوشیدنی های مالت، تمامی خواص تغذیه ای این دو ماده در آنها نیز یافت می شود و در نتیجه این نوشیدنی ها از لحاظ ارزش غذایی به تمامی نوشابه های گازدار برتری داشته و اثر بسزایی بر سلامت مصرف کنندگان خود، خصوصا ورزشکاران دارد.
نوشیدنی مالت در دو دسته ساده و طعم دار در طعم های مختلف مانند لیمویی، استوایی، هلو و ... برای افرادی که طعم ساده و تلخ نوشیدنی مالت را نمی پسندند، می باشند که در ترکیب آنها علاوه بر مالت جو، رازک و آب، از شکر و طعم دهنده های مجاز طبیعی جهت طعم دار کردن نوشیدنی مالت استفاده گردیده است. همچنین در سالهای اخیر جهت ارتقای ارزش تغذیه ای نوشیدنی مالت و توجه به سلامت مصرف کننده، شرکت بهنوش ایران نسبت به تولید نوشیدنی مالت کدر یا فیلتر نشده اقدام نموده است که با توجه به فرآیند تولید این محصول بخش عمده ای از فیبرهای مالت جو در محصول نهایی باقی خواهد ماند، که این امر بر سلامت مصرف کنندگان نقش بسزایی خواهد داشت. 
نوشیدنی های مالت در انواع ظروف مانند بطر شیشه ای، قوطی، ظروف PET (پت) و بشکه با حجم های گوناگون جهت سهولت در انتخاب، بسته به نوع مصرف، تولید و بسته بندی می گردند. بطرها و قوطی های 330 میلی لیتری برای مصرف تکی افراد و همچنین پت های یک لیتری برای مصرف خانواده و 1.5 لیتری برای تعداد افراد بیشتر می توانند مورد استفاده قرار گیرد که با توجه به قیمت آن می تواند برای خانواده های پر جمعیت مناسب تر و با صرفه اقتصادی باشد. همچین بسته بندی بشکه نیز برای استفاده در رستوران ها مقرون به صرفه تر می باشد.
با انتخاب و خرید نوشیدنی های مالت تولید شده در ظروف در گردش، به دلیل برگشت بطرهای شیشه ای از طرف مصرف کننده به شرکت و عدم محاسبه قیمت ظروف در محصولات و در نتیجه قیمت نهایی کمتر آنها، می توان تعداد محصول بیشتری با هزینه کمتر خریداری و مصرف نمود. 

 

منبع:
دسته بندی : مقالات
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
دیدگاه ها (0)
  • شما هم دیدگاه خود را بنویسید.
  • دیدگاه شما
X